Studium na Slezské univerzitě

Výběr oboru
Záleží na tom, z jaké školy se hlásím?

Co hraje roli při výběru oboru?
Má pro mě vysoká škola význam?

Jsi informatik. Já bych rád/a na Slezské studoval/a něco, co souvisí s infromatikou. Jaký obor bys mi doporučil?

Slezská univerzita toho v téhle oblasti nabízí relativně slušný počet, přičemž trochu překvapivě ne vše tak úplně spadá pod Ústav informatiky.

  • Informatika a výpočetní technika
    • Bude znít hodně namyšleně, když řeknu, že právě toto je královský obor mezi informatickými obory na škole? Pravdu mi ostatně nikdo zazlívat nebude, ostatně prestiž oboru se odvíjí od jeho náročnosti.
  • Aplikovaná informatika
    • Název trochu svádí k tomu vnímat obor jako prakticky zaměřený na hardware, programování. Ve skutečnosti je kladen důraz na propojení s informačními systémy veřejné správy. Jedná se ovšem o plnohodnotný informatický obor a pokud Vám nevyhovuje matematika, je pro vás jasnou volbou - během studia si projdete pouhými třemi matematickými předměty.
  • dvojobor Informatika-angličtina
    • Klasický kočkopes.
  • Počítačová technika a její aplikace

    • Obor umožňuje zvolit si některou ze tří profilací od níž se odvíjí i podoba státní závěrečné zkoušky, jde o:
      • profilace Počítačové měřící systémy
      • profilace Počítačové sítě
      • profilace Programování
  • Aplikovaná matematika (se segmentem informatiky)
    • Podobně jako bratříček tohoto oboru - aplikovaná matematika (se segmentem fyziky) - by obor mohl plodit např. hodně schopné programátory. Rozsáhlé znalosti matematiky, kterých by měl absolvent oboru nabýt, ale nejsou k zahození prakticky v žádné z oblastí informatiky. Jedním z povinných předmětů je dvousemestrální počítačová grafika a výpočetní geometrie, se kterou se student IVT normálně setkává až při magisterském studiu. Matematik, který by tedy pokračoval navazujícím studiem IVT, tak získává zajímavou výhodu. Blok béčkových informatických předmětů toho nabízí opravdu hodně, ale smutnou skutečností je, že jsou tyto předměty zapisovány zcela výjimečně - matematici mají z těchto předmětů obvykle až panickou hrůzu a vzhledem k tomu, že 180 kreditů mohou pohodlně nasbírat aniž by si zapisovali jediný z těchto předmětů, obvykle tento blok zcela ignorují.
  • Informační studia se zaměřením na knihovnictví

Už jsem předtím n-krát (n >= 1) neúspěšně studoval. Má smysl to zkoušet dál?

Má. Dokonce i v případě, že jste překročili limit 4 let pro bakalářské studium zdarma a musíte si studium platit, případně dosáhli věku 26 let a hradíte si i zdravotní pojištění (platba za sociální pojištění povinná není).
Setkáte se s tvrzením, že bakalářský titul. nemá smysl, protože ho v dnešní době má každý. Vtip je v tom, že právě proto je bakalář vnímán jako standard a málokdo si může dovolit ho nemít. Když se na to podíváme ještě jinak, každý si snad dokáže spočít, že levné, nekvalifikované pracovní síly bude přibývat a to nejen v ČR, ale i v Evropě, ve světě. Přidejte si k tomu smutnou skutečnost, že rozvoj informačních technologií bude lidi připravovat o pracovní místa , tudíž lidé budou ochotni pracovat za nižší mzdy, jen aby měli vůbec nějakou práci.

Kdy tedy pro mě nemá studium smysl?

Zjednodušeně řečeno, člověk, který v nějaké oblasti vyniká svými znalostmi, schopnosti nebo - přiznejme si to - vzhledem, nemá proč trávit roky na nějaké škole. Člověk, o kterém něco takového s klidným svědomím řeknou ostatní (ne on sám), je ale jeden z miliónu. Tím rozhodně neříkám, že všichni ostatní by měli automaticky mířit na vysoku školu - spíše naopak, je spousta lidí, pro které je to z ekonomických (priorita živit rodinu), inteletuálních (tak tak jsem prošel maturitou) či psychických (postrádám vnitřní morálku) důvodů výhodnější naběhnout rovnou do pracovního procesu a začít budovat svou kariéru co nejdřív.

  • přemáhal bych sám sebe - člověk by neměl dělat něco, k čemu má odpor, k čemu nemá vztah, co dělá jen kvůli nějakému papíru s razítkem.
  • zlaté ručičky - schopný řemeslník, ať už se specializuje na jakoukoli oblast, se o své uplatnění nemusí vůbec bát, kvalitní a poctivé výrobky budou chtít lidé vždy a nějaké studium by pro takového člověka bylo jen ztrátou času. Neříká se náhodou, že dobrý řemeslník se vyvažuje zlatem?
  • nepotřebuji to - proč se zatěžovat studiem, když mám nápady, které nemá nikdo jiný nebo talent od přírody a to, co se někdo sáhodlouze učí na vysoké škole, jsem se naučil z vlastní iniciativy.
    Toto tvrzení naráží na jeden zásadní problém. Každý je ze své podstaty přesvědčen o tom, jak je výjiměčný a nenahradilný, jak jsou jeho nápady unikátní. Když se na podnikatelské záměry těchto lidí podíváte trochu kriticky, případně zvážíte jejich schopnosti, zjistíte, že skutečnýcg géniů je mezi námi opravdu málo a že přepisování wordpressovských šablon není zrovna věc, na které by se dala postavit kariéra a fungující firma.
  • peníze? no a co - tisícovka je to, čím, si Váš řidič limuzíny připaluje doutník. Jedním z primárních účelů vysokoškolského vzdělání je dosáhnout na lepší platy. Tím druhým je naplnění osobních ambicí. Pokud odpadá pžadavek na první část, může pro Vás být studium pouze naplňováním osobního koníčku, větší smysl to nemá.
  • jsem úspěšný sportovec / modelka - na dostatečný příjem dosáhnu i bez titulu. Člověk by si ale měl uvědomit, že z hlediska trvalosti příjmů jde s přibývajícím věkem o oblasti s klesající tendencí.
Poplatky
Za co vše vlastně budu platit? Povinné platby jsou:
  • výlohy spojené s přijímacím řízením - v závislosti na tom, jestli podáváte tištěnou nebo elektronickou přihlášku a jestli je součástí řízení zkouška nebo ne, se čátka pohybuje od 290 Kč do 580 Kč.
  • nadměrnou délku studia - bakalářské studium je zdarma pouhé čtyři roky (bez ohledu na to kolikrát změníte obor, ty čtyři roky jsou zdarma ať už se jedná o jedno souvislé studium nebo čtyřikrát jeden rok odstudovaný na různých oborech). Platí se 8 900 Kč za každý další započatý semestr.
  • občerstvení pro komisi u státnic - méně než sto korun.
Hodláte-li využívat dalších možností, které škola nabízí, pak:
  • stravenky - každý měsíc máte nárok na 60 kusů stravenek Ticket Restaurant. Od roku 2016 mají hodnotu 60 Kč a platí se 43 Kč za jednu.
  • ubytování na kolejích - nějakou tisícovku to měsíčně hodí, ale sám jsem této možnosti nikdy nevyužil, takže přesnou částku říct nemohu.
  • půjčovné v univerzitní knihovně - rok vyjde na 70 Kč
  • upomínky z univerzitní knihovny - nevím čím to je, ale těmto poplatkům se vyhnout nedá. První týden zpoždění znamená pokutu 7 Kč, za každý pracovní den se částka navyšuje o 1 Kč.
  • kafe, kafe, kafe - nejhnusnější je v automatu na Bezručově náměstí 13, obstojné na Matematickém ústavu (cca. 12 Kč), nejlepší na Hradecké (Coffee to Go, největší = nejlepší, vyjde na 22 Kč)
Nějak mi nesedí ty čísla za delší studium. Kamarád předloni platil mnohem míň / po mě teď chtějí mnohem víc než uvádíš

Může to tak být, výše poplatku se určuje od momentální minimální mzdy. V předchozím zmiňuji poplatek platný pro aktuální školní rok (2015/2016). Zřejmě jsem byl líný a příspěvek neaktualizoval. Jen pro informaci, když se mě poplatek týkal poprvé, ve školním roce 2013/2014, platil jsem za semestr 7900 Kč. O rok později to bylo 8400 Kč.

Kde zjistím od kdy se mě poplatky týkají?

Tahle informace je přístupná přímo ve Stagu
V části „Moje studium“ přejděte na záložku „Moje údaje“ a pod tabulkou „Předchozí studia studenta“ se nachází daný řádek, viz obrázek
Vyměření poplatku za nadstandardní délku studia

A sakra. Letos končím a doba, kdy mám začít platil mi začítá pár týdnů před státnicema.
Ta částka je docela vysoká. Dá se proti tomu něco dělat?

Pochopitelně. Dá se zažádat o rozdělení částky na menší splátky a platit postupně. Taky je možné najít si brigádu, případně darovat biologický materiál a poplatky uhradit. Další možností je odvolat se proti vyměření poplatků a v žádosti uvést, proč by se měly poplatky odpustit nebo snížit. Samotná žádost má odkladný účinek, takže do jejího posouzení nemusíte nic platit. Žádost ale musíte podložit relevantními důkazy, dokumenty, pokud nic takového nemáte, koledujete si o problém a žádost je považována za nedůstojné chytračení.

Aha. A za jakých podmínek by mi tu částku mohli snížit / odpustit?

Podmínky se hodně podobají těm pro udělení stipendia:

  • byl-li Váš vážený studijní průměr za předchozí rok větší než 1.5 a menší nebo roven než 1.8, sníží se poplatek na polovinu
  • byl-li Váš vážený studijní průměr za předchozí rok větší než 1.2 a menší nebo roven než 1.5, sníží se poplatek na třetinu
  • byl-li Váš vážený studijní průměr za předchozí rok menší nebo roven než 1.2, poplatek se Vám odpustí
  • jste v tíživé sociální situaci, kterou jste schopni doložit odpovídajícími dokumenty, poplatek se Vám odpustí
  • poplatek se Vám odpustí nebo výrazně sníží, jestliže doložíte něco, čím jste pro univerzitu tak významní - účast na projektu, výzkumu, ...
Zápis předmětů
Jaké předměty si musím zapsat?

Jaké předměty si můžu zapsat?

Studuji bakalářský obor. Můžu si zapsat předmět pro magisterské studium, když se mi nějaký líbí?

Nestihl/a jsem si zapsat povinný předmět

Studijní mi vyškrtlo zapsaný předmět

Můžu si odepsat předmět?

Překrývají se mi předměty, co s tím?

Těžko říct. Neměly by se Vám překrývat povinné předměty (kredity typu A) doporučené pro stejný ročník. To se pak dá poměrně úspěšně řešit s vyučujícím, který si například došlápne na rozvrháře, umožní Vám samostudium... Rozvrh si sestavujete Vy, takže jestliže se Vám kryje „Áčko“ s „Béčkem“ nebo „Céčkem“, měli jste si zvolit jiný volitelný předmět. Hodně podobně to platí, jestliže se Vám překrývají povinné předměty určené pro různé ročníky. Prostě platíte za to, že jste povinný předmět nesplnili v určeném ročníku.

Samozřejmě prakticky vždy se dá nějak domluvit a jestliže je vyučující s Vaší situací seznámen, nebude Vaši absenci na svém předmětu moc řešit, může Vám snížit povinnou docházku na nějakou přijatelnou procentuální úroveň. Ale nemusí to udělat, jak jsem psal výše, jste dospělí a nesete za své činy odpovědnost.

Další věcí jsou podvody. Nesnažte se někomu namluvit, že důvodem pro Vaší neúčast je nebo bylo překrývání předmětů. Je to něco, co se dá velice snadno ověřit, ty informace jsou veřejně přístupné a jen tím směřujete do většího průseru.

Musím chodit na všechny předměty?

Nemusíte. Účast na přednáškách není povinná, na všech ostatních typech rozvrhových akcích ano. Opravdu ale není dobrý nápad vůbec se na přednáškách neobjevit. Tím spíše, že některé se tomuto pravidlu trochu vymykají. Může se na nich sledovat účast a když jí nemáte nijak vysokou, sice jste připuštěni ke zkoušce, ale dotazování budete poměrně detailnější - jste bráni za odborníka, který přednášky nepotřeboval. Platí to vlastně všeobecně - když si Vás vyučující pamatuje z přednášek (a jsme malá škola, kde je pár studentů), učitel k Vám bude vstřícnější než když Vás vidí poprvé.

Nesplnil jsem béčkový předmět, musím si zapsat jiný?

Stačí provést zápis jenom ve Stagu?

Během zápisu předmětů se na školu nedostanu, co teď?

Kde co najdu
Kde probíhá zápis, přihlašování na zkoušku, kde najdu výsledky zkoušky, ...?

Veškeré tyto činnosti se provádí v informačním systému STAG.
Některé další informace naleznete v profilech jednotlivých předmětů na eLearningu, přičemž zde může probíhat i vyplňování testů, jsou zde vypisovány zadání projektů atd.
A aby toho nebylo málo, některé informace jsou k dispozici na webových stránkách jednotlivých vyučujících. Jejich přesné adresu jsou dohledatelné v profilu vyučujících na těchto stránkách. Do profilu se dostanete přes výběr předmětu, který vyučuje daný učitel a kliknutím na jeho jméno. To mi připomíná, že bych měl přijít s nějakým přímějším řešením.

Kde najdu kontakt na vyučujícího?

Jak se dostanu ke svému školnímu e-mailu?

Je Vaší povinností používat školní e-mail, pro přihlášení se používají tytéž údaje jako při přihlašování do STAGu. Veškeré informace Vám budou chodit na něj a nikoho nebude zajímat, jestli jej nebudete využívat a k zaslaným informacím se nedostanete. Zároveň se očekává, že prostřednictvím školního e-mailu bude vedena veškerá komunikace z Vaší strany - někteří vyučující na zprávy zaslané z osobního e-mailu ani nereagují.

Řešením je nechat si přesměrovat nově příchozí zprávy z Vášeho školního e-mailu na Váš osobní e-mail. Zprávy byste přesto měli odesílat výhradně ze školní schránky.

Jak nastavím přesměrování pošty na můj osobní (ne-školní) e-mail?

Jak se na škole připojím k Wi-Fi?

Jak se přihlásím k účtu v počítačové učebně?
  • v učebnách B3 je pro přihlášení potřeba stejných údajů jako při přihlašování na školní e-mail nebo do STAGu.
  • v počítačových učebnách na Matematickém ústavu si musíte nejprve zažádat o vytvoření uživatelského účtu a vytváříte i heslo, které nemusí být totžné s tím, používaném do STAGu. Návod na zažádání o účet naleznete na stránkách Laboratoří výpočetní techniky.
  • v počítačové učebně na Hradecké není přihlašování vůbec vyžadováno.
V učebně B3 mi někdo vymazal mé soubory.

Základním doporučením je míst své soubory stále u sebe. Používejte USB disk, online úložiště, děrné štítky... Zároveň však platí, že Vaše soubory vůbec nemusely být vymazány - profily v učebnách B3 nejsou cestovní, tedy vše co vytvoříte na daném počítači na něm zůstává a není přístupné z jiného počítače v místnosti. Zkuste si vzpomenout, u kterého počítače jste seděli naposledy a s velkou pravděpodobností tam své data naleznete. Na druhou stranu, to co na daném počítači uložíte, to je přístupné úplně komunikoli, kdo na tomto počítači bude po Vás pracovat. Takže pokud se tam posadil někdo bezohledný, určité riziko ztráty tu je. Zkuste přinejmešním zkontrolovat koš.

Kde si můžu něco vytisknout?

Kdo je můj „třídní“?

Kde jsou ztráty a nálezy?

Studium
Musím chodit na všechny hodiny?

Ne. Na přednášky je docházka dobrovolná, na ostatní typy rozvrhových akcí je sice povinná, ale obvykle je stanoven požadavek pro určitou minimální účast, kterou stačí dodržet.

Měl bych chodit na všechny hodiny?

Jak je to s kredity?

Kolik musím nasbírat kreditů?

Během bakalářského studia musíte nasbírat 180 kreditů, v případě navazujícího magisterského pak 120 kreditů.

Nesplnil jsem béčkový předmět, musím si zapsat jiný?

Jaký musím mít prospěch, abych prošel/prošla?

Pokud nestojíte o červený diplom ani nebojujete o prospěchové stipendium, je v podstatě jedno, s jakými známkami prolézáte, nikdo nebude řešit, jestli jste měli samé hodnocení E (i když Vám by to trochu vadit mohlo).
Na druhou stranu, pokud by náhodou něco nevyšlo a vy byste přestupovali na jiný obor, případně se pokoušeli znovu o dostudování téhož oboru, hodnocení E by Vám situaci ztížilo - předměty s tímto hodnocením se neuznávají a je třeba je absolvovat znovu.

Započítávají se uznané kredity?

Uznané kredity se Vám započítávají pouze do limitu 180 kreditů na konci studia. Netýkají se ročního požadavku na získání alespoň 40 kreditů.

Asi mi nepodaří nasbírat dostatek kreditů abych prošel/a do dalšího semestru. Dá se s tím něco dělat?

Přišel/přišla jste na to během prvních dvou tří týdnů semestru?

Skončil zimní semestr a já nemám požadované minimum 20 kreditů. Vyhodí mě?

Nic se neděje, vyhazuje se až na konci roku. To co se stalo v zimáku ale hrozí i v létě, takže bych radil počítat s určitou rezervou. Zapsat si předměty za více kreditů pro případ, že kdyby něco opět nevyšlo, tak aby tu zůstávala dostatečná rezerva.

Skončil letní semestr a já nemám požadované minimum 40 kreditů. Vyhodí mě?

Jak je to se školní knihovnou?
Jakým způsobem můžu ukončit studium?
Jaké jsou podmínky pro přerušení studia?

Jak můžu získat individuální studijní plán?
Slýchávám o tom, jak byli lidé osloveni ještě během studia a začali budovat kariéru ještě na škole. Týká se to i Slezské univerzity?

Ano. Skoro bych řekl, že to platí více než kdekoli jinde, zatímco jinde může nadaný člověk uniknout pozornosti, ztratit se v davu, na Slezské univerzitě si učitelé snadno všimnou, že máte nadání a že na sobě pracujete. Vyskytne se nabídka práce na nějakém projektu, možnost dělat pomocnou vědeckou sílu (což v sobě nese další výhody jako je například nárok na mimořádné stipendium, odpuštění poplatků za překročení délky studia,..). Nejde ale očekávat, že se Vámi bude někdo zajímat, když o to Vy sami nestojíte a prostě jen proplouváte.

Zkoušky
Můžu se odepsat od zkoušky?

Kolik mám pokusů?

Stipendia
Jaké stipendia na Slezské univerzitě existují?

Student může pobírat stipendium poskytované Slezskou univerzitou nebo některé vypisované přímo Ministerstvem školství a tělovýchovy. Přehled „ministerských stipendií“ naleznete na stránkách ministerstva školství, dále se zabývám výhradně stipendiy poskytovanými Slezskou univerzitou (rozhoduje o nich rektor / děkan / ředitel Matematického ústavu).

Prospěchové stipendium

Je určeno pouze pro studenty prezenčního studia, vyplácí se na základě výsledků z předchozího roku. Netýká se těch, kdo přestoupili z jiné školy, fakulty nebo jiného oboru a na současném oboru tedy nemají odstudováno nic. Zároveň žadatel nesmí překročit standardní dobu studia. Oproti jiným stipendiím se vyplací automaticky a není o něj třeba žádat.

Rád/a bych frajeřil/a červeným diplomem, jak ho můžu získat?

Ubytovací stipendium

Je určeno pro studenty prezenční formy studia, kteří mají trvalé bydliště mimo okres, ve kterém se nachází škola. Zároveň musí jít o první studium dané formy, tedy máte nárok jedině tehdy, jestliže studujete první bakalářský program. Nebo první magisterský. Vyplácí se tři měsíce zpětně, obvykle ve čtyřech splátkách. Jeden měsíc odpovídá zhruba 700 Kč.

Sociální stipendium

Musíte se nacházet v tíživé sociální situaci, což dokládáte dokumenty ze sociálky. Stipendium můžete dostat také pokud máte ze zákona nárok na přídavek na dítě, v takovém případě se stipendium vyplácí ve dvou splátkách (září až prosinec a podruhé za leden až červen), měsíční částka odpovídá 1 620 Kč.

Mimořádné stipendium

Uděluje se za vědecké a tvůrčí výsledky, případně pomoc při řešení grantového projektu. Taky v případě, že máte během celého studia vynikající výsledky, případně z dalších, zřetele hodných, důvodů. Pomocná vědecká síla si takto každý měsíc příjde na 500 Kč.

Tvůrčí stipendium

Jedná se o podporu ve Vašem výzkumu či projektu.

Výjezdní stipendium

Příspěvek v případě, že někam vyrážíte, ať už jste vyslán na nějaký kurz nebo na studium do zahraničí. Jeho výše může dosahovat až výše prokázaných nákladů na jízdné, ubytování, stravné a pojištění (ale může jít i o nižší částku).

Studijní stipendium

Těžko říct, údajně by mělo jít o totéž co výjezdní stipendium, přičemž se uplatňuje tehdy, když se pohybujete v rámci republiky a neodjíždíte do zahraničí.

Kdy je stipendium vypláceno?
Přestup
Chci přestoupit na jiný obor. Jak?

Jaké kredity se mi uznají?

Můžu si nějak přestup ulehčit? Přece jen, ztratit další měsíce ...

Státnice
Jak vůbec probíhá celý závěrečný rok? Na co si dát pozor?

Informace o posledním roce studia (tedy o tom, ve kterém hodláte skládat bakalářské SZZk) naleznete na Státnice na Slezské univerzitě.

Je účast na promoci povinná?

Není, diplom si můžete převzít i „bez obřadu“, bude na Vás čekat na studijním oddělení.

Mám si zapisovat státnicové předměty i když na začátku semestru mám jisté pochybnosti, jestli splním všechny podmínky ke státnicím?

Ano, radil bych to. Je to menší problém než kdyby se povedlo všechny podmínky splnit a ke státnicím byste nemohl/a, protože nemáte zapsány tyo předměty. Ostatně závazná je především přihláška ke zkoušce, kterou před státnicemi podáváte na studijním oddělení. Státnicové předměty jsou ostatně stejné jako všechny ostatní, jestliže si je zapíšete jeden rok a ke stítní zkoušce nepůjdete, budou příští rok klasickou opakovanou povinností.

Budu muset mít na sobě u promoce hábit? (A platit za něj?)

Jsou v tom drobné odlišnosti, například Matematický ústav vyžaduje hábity jak u bakalářské, tak magisterské promoce, ostatní opavské fakulty využívají hábity pouze u magisterských promocí. A za zapůjčení hábitu se bohužel platí.

Navazující studium
Kdy si podávat přihlášku?

Platí v podstatě to samé, jako u přihlášky na bakalářské studium, přijímací řízení probíhá do konce února, přihlášku lze podat jak v tištěné podobě tak elektronicky (Přihláška ke studiu), přičemž elektronická varianta výjde o necelou stovku levněji (a navíc můžete mít dobrý pocit, že šetříte naše lesy). Druhé kolo řízení probíhá někdy od dubna do června, ale nedoporučoval bych nechávat to takhle na poslední chvíli. Obzvláště humanitní obory tou dobou už mohou mít naplněnou kapacitu a další přihlášky se nemusí přijímat.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl přijat/a?

Pozvánka k přijímací zkoušce mi přišla koncem dubna, začátkem května.

Kdy se koná přijímací zkouška?

Nás čekala v prvním červnovém týdnu. Obecně se jedná o ten typ otravných záležitostí, který chtějí jednotlivé ústavy vyřídit v období, kdy už skončila výuka a ještě se nerozjelo zkouškové.